|
Šírenie myšlienok výskumne ladenej koncepcie v Trnave |
Priblíženie vedy širokej verejnosti, ale najmä žiakom a študentom základných a stredných škôl sa v súčasnosti stáva nevyhnutnou spoločenskou potrebou. Nie len vo svete, ale na Slovensku vznikajú projekty a organizujú sa rôzne podujatia, ktorých hlavným cieľom je popularizácia vedy ako takej, nakoľko čoraz menej mladých ľudí si volí profesionálnu kariéru v prírodovednej oblasti, čo možno vnímať ako veľké negatívum do budúcnosti.
--
Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave si vybrala viacero spôsobov, ako zatraktívniť prírodné vedy študentom, učiteľom, ale aj žiakom základných a deťom materských škôl. Práve implementáciou výskumne ladenej koncepcie, ako ju prezentuje projekt Fibonacci, sa snaží základné princípy vedy „sprístupniť“ obyvateľstvu. Taktiež organizáciou Chemického jarmoku v Trnave, ktorý sa uskutočnil 1. 10. 2010, kde si návštevníci mohli prezrieť, i na „vlastnej koži“ vyskúšať, čo všetko dokáže chémia. Na podujatí boli, samozrejme, prítomné aj miestne autority, ako sú zriaďovatelia škôl, riaditelia materských, základných a stredných škôl, prodekani z viacerých trnavských fakúlt, lokálne média, ale aj samotní učitelia, študenti a žiaci, čím sa zabezpečilo rozsiahle šírenie základných myšlienok a princípov výskumne ladenej koncepcie v prírodovednom vzdelávaní, čo možno označiť ako jeden zo základných cieľov projektu Fibonacci.
Galéria na stránkach Katedry chémie PdF TU
|
Otvorená hodina s výskumne ladeným dizajnom v Poprade |
Dňa 20. septembra 2013 sme sa zúčastnili na otvorenej hodine na ZŠ a MŠ Vagonárska v Poprade. Realizácia otvorenej hodiny bola spojená s metodickým dňom venovaným učiteľom prírodovedných predmetov. Na podujatí sa zúčastnilo približne 20 učiteľov z okolia Popradu. Pani učiteľka, Mgr. Alžbeta Slavkovská prezentovala kolegom otvorenú hodinu zameranú na výskum mikroorganizmov, presnejšie na faktory, ktoré vplývajú na rozmnožovanie mikroogranizmov.

Program metodického podujatia:
- Otvorenie: PaedDr. Adriana Oravcová, riaditeľka
školy
- 1.
otvorená hodina: Mgr. Alžbeta Slavkovská
- 2. otvorená
hodina: Mgr. Alžbeta Slavkovská
- Autoevalvácia,
odborné hodnotenie otvorenej hodiny
- Predstavenie
novej koncepcie prírodovedného vzdelávania
(prof. PhDr. Ľubomír Held, CSc., PaedDr. Katarína Kotuľáková, PhD.) - Národný
projekt - Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy
(Mgr. Michal Figura) - Diskusia,
výmena skúseností, záver
Hostia:
prof. PhDr. Ľubomír Held, CSc., PaedDr. Katarína Kotuľáková, PhD., PaedDr. Mária Orolínová, PhD., Katedra chémie,
Pedagogická fakulta, Trnavská univerzita v Trnave RNDr. Helena Vicenová -
autorka učebníc chémie pre ZŠ a gymnáziá s osemročným štúdiom, Mgr. Michal Figura, Prešov, Národný projekt - Podpora
profesijnej orientácie žiakov základnej školy
Záznam lokálnej televíie TV Poprad si môžete pozrieť po kliknutí na linku: http://web.tvpoprad.sk/index.php?option=com_videoarchive&task=view_detail&Itemid=0&id=3865&month=9&year=2013
|
Certifikát excelentnosti pre Luciu Koleničovú |
V dňoch 3. až 5. septembra sa v Nikózii na Cypre (University of Cyprus) konala 1. medzinárodná konferencia Pri-Sci-Net projektu ako sprievodná akcia medzinárodnej konferencie ESERA 2013.
Súčasťou programu bolo aj odovzdávanie certifikátu excelentnosti v realizácii výskumne ladenej koncepcie prírodovedného vzdelávania pre 20 najlepších uchádzačov spomedzi učiteľov prírodovedných predmetov, ktorí boli vybraní medzinárodnou odbornou porotou. Veľmi sa tešíme, že medzi ocenenými učiteľmi bola aj doktorka Lucia Koleničová (ZŠ a MŠ Atómová, Trnava), ktorá patrí medzi priekopníkov vzdelávania s výskumne ladeným dizajnom na Slovensku. Gratulujeme a tešíme sa zo spolupráce.
|
Certifikát excelentnosti v IBSE |
Piatok, 19 Apríl 2013 14:46 |
Učitelia prírodovedných predmetov, ktorí sa sa v svojej pedagogickej praxi venujú uplatňovaniu výskumne ladenej koncepcie sa môžu uchádzať o Certifikát excelentnosti v IBSE. Podmienkou je zaslať prihlášku s ďalšími dokumentmi ilustrujúcimi spôsobilosť učiteľa v danej oblasti do 15. 5. 2013. Podrobnejšie informácie nájdete na stránkach projektu Pri-Sci- Net. 20 najlepších uchádzačov bude vybraných medzinárodnou porotou a certifikát im bude slávnostne odovzdaný na Medzinárodnej konferencii Pri-Sci-Net na Cypre v septembri 2013.
|
|
|
|
|
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL |